Palarnia kawy Coffee World PM: +48 698 435 970

Kawa ziarnista - facebook

POLUB NAS

Jaka kawa do ekspresu?

Wybór ekspresu

Na rynku istnieje wiele rodzajów ekspresów do kawy. Przykładowo do wyboru mamy:

  • ekspres ciśnieniowy,
  • ekspres przelewowy,
  • ekspres ręczny,
  • kawiarki,
  • ekspres automatyczny.

 W zależności od tego, na które urządzenie się zdecydujemy musimy pamiętać, by odpowiednio przygotować ziarna kawy.

Kawa do ekspresuPrzykładowo ekspres ciśnieniowy automatyczny z wbudowanym młynkiem nie wymaga wcześniejszego zmielenia kawy. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru stopnia zmielenia kawy, co sprawia, że każdy może dostosować poziom zmielenia do swoich upodobań. Działanie ekspresu nie należy do skomplikowanych – wystarczy napełnić pojemnik wodą oraz ziarnami kawy, a ekspres przygotuje kawę za Ciebie! Inaczej wygląda sytuacja z kawą do ekspresu kolbowego. Ziarna kawy powinny zostać poddane wcześniejszemu zmieleniu. Najlepiej rozdrobnić ziarna bardzo drobno, gdyż zbyt grube zmielenie spowoduje, iż espresso będzie słabe. Kontakt wody z kawą jest bardzo krótki, dlatego bardzo ważny jest poziom zblendowania - zależy od tego aromat i smak kawy.

Wybór kawy do ekspresu

Wybór kawy jest kwestią bardzo indywidualną. Przy wyborze gatunku możemy kierować się smakiem, poziomem palenia lub zawartością kofeiny. Najbardziej znanymi gatunkami są Arabika oraz Robusta. Arabika wśród koneserów kawy ziarnistej jest uważana za doskonały gatunek kawy. Charakteryzuje się czekoladowym oraz lekko kwaśnym posmakiem i niska zawartością kofeiny – 0,9% - 1,4%. Na jej smak i aromat znacząco wypływa klimat, w którym jest uprawiana. Krzew kawowca jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne oraz podatny na choroby. Dlatego najdogodniejszymi warunkami są tereny górzyste, gdzie występują częste opady deszczu, żyzna gleba. Dzięki spełnieniu tych wymagających warunków możemy cieszyć się cudownym smakiem kawy.

Robusta najczęściej uważana jest za gorszy typ kawy, ponieważ jej uprawa nie wymaga specjalnych warunków klimatycznych. Jej cechą charakterystyczną jest wyraźny i ostry smak z zawartością kofeiny w przedziale 1,8%-4%. Wysoka zawartość kofeiny jest atutem dla osób, które w kawie szukają jedynie pobudzenia, bez zwracania szczególnej uwagi na aromat napoju.

Podsumowując, wybierając kawę do ekspresu kieruj się własnymi preferencjami smakowymi oraz sposobem jej przygotowania. Korzystając z urządzeń do zaparzania kawy zwróć uwagę na poziom jej zmielenia, ponieważ ma to ogromny wpływ na smak. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kawie zapraszamy na naszą stronę!