Palarnia kawy Coffee World PM: +48 698 435 970

Kawa ziarnista - facebook

POLUB NAS

Kawy świata - nieznana historia cz. 3

W trzeciej części cyklu "Kawy świata - nieznana historia" przedstawiamy kawę, peruwiańską, meksykańską, z Burundi i Indonezji

Ameryka Południowa – Peru HB

Peruwiańska kawa konkuruje z brazylijską i z kolumbijską. Choć spełniają one jeden z wyższych standardów uprawy, Peru HB nie odbiega od nich. Większość plantacji tego gatunku położona jest wysoko w Andach na wysokościach 900 – 1500 m n.p.m. Jest to kraj niewielki, zatem ma ograniczone  masy przerobowe, ale w ostatnich latach Peru systematycznie zwiększa swoją produkcję i eksport. Posiada średnio mocny, zrównoważony smak.

Ameryka Północna – Mexico Altura

W Meksyku plantacje rozmieszczone są głównie w południowej części, wokół stolicy i przy granicy z Guatemalą. Kawa może pochodzić z nizinnych obszarów lub z górskich. Z górskich regionów pochodzą kawy  Altura i Coatepec a ich nazwy wzięły się od nazw pobliskich miast.

Ziarno na eksport klasyfikowane jest w trzech klasach: 1 – Altura (high grown); 2 – primo lavado (prime washed); 3 – bueno lavado (good washed); 4 – nienadająca się do eksportu przeznaczona jest głównie na rynek krajowy.

Istnieją też dwa typy kawy: A – kawa myta (przygotowywana metodą mokrą) i B – kawa naturalna (przygotowywana na sucho).

Bogaty smak z wyczuwalnymi orzechowo–czekoladowymi elementami. Aromat łagodny i delikatny. Doskonały balans pomiędzy kwaskowatością, a naturalną słodyczą.

Afryka – Burundi AA

Burundi to maleńkie państwo położone w centralnej Afryce nad jeziorem Tanganika. Jego powierzchnia liczy 27.830 km2. Belgijscy kolonizatorzy w 1830r założyli tam pierwsze plantacje. Arabikę uprawia się  głównie w północnej części kraju pomiędzy rzeką Rusizi i Ruandą . Co najważniejsze,  dochód kraju opiera się na rolnictwie, w tym w dużej części na kawowych plantacjach, które położone są na wysokości 1200 – 1750 m n.p.m. Ziarno posiada doskonale zharmonizowany i przyjemny smak.

Azja – Indonesia ELB

Pierwsze plantacje „Coffee arabica” datuje się na XVII w. z sadzonek z Jemenu. Dokonali tego Holendrzy, a Indonesia stała się ważnym eksporterem kawy. W 1712 roku pierwsze dostawy popłynęły do Amsterdamu.

1877 r. wielki kataklizm spadł na krzewy kawowca - zostały one zniszczone przez rdzę kawową (Hemilea vastatrix). To był koniec „Coffee arabica” a nowy początek dla „Coffee canephora”, czyli tzw. Robusty, która posiada dwa a nawet trzy razy więcej kofeiny niż arabika (jest zatem bardziej pobudzająca).

Obecnie Indonesia jest największym eksporterem tego gatunku.

Skrót literowy ELB oznacza – Extra Large Beans – czyli bardzo duże ziarna. Zdecydowanie mocny, silny smak.