Palarnia kawy Coffee World PM: +48 698 435 970

Kawa ziarnista - facebook

POLUB NAS

Kawy świata - nieznana historia cz. 2


Kawa świeżo palonaW kolejnej części cyklu "Kawy świata - nieznana historia" naszymi bohaterami są kawki  - Guatemala SHB, Kenia AA, India Monsooned Malabar A, Honduras SHG

Ameryka Środkowa - Guatemala SHB


Już w latach 1750 – 1760 w Guatemali powstały pierwsze plantacje, które rozmieszczono w centralnej części kraju, na zboczach wulkanicznych i górskich, średnio około 1600m n.p.m. Najwyższa jakość kawy uprawiana jest w dwóch prowincjach: Antigua i Coban, a określenie SHB oznacza Strictly Hard Bean. Połowa zbiorów pochodzi z niewielkich plantacji, a większość eksportu wysyłana jest do Europy.
Kawa charakteryzuje się korzennym smakiem powiązany ze świeżymi orzechami włoskimi, aromat zrównoważony, mocny.

Afryka - Kenia AA

Pierwsze plantacje w Kenii powstały w 1878r. z brazylijskich nasion, następnie sprowadzono sadzonki z Etiopii odmiany Harrar, ale arabika, która króluje w dzisiejszych czasach, została sprowadzona w 1901r. przez mnichów z klasztoru św. Augustyna, odmiana Bourbon z wyspy Reunion.
Większość plantacji położonych jest w południowej części kraju na wysokości 1500 – 2100 m n.p.m. Zbiory odbywają się dwa razy w roku.
Wielkie litery AA – odnoszą się do wielokości, kształtu i gęstości ziarna. W tej klasyfikacji mamy cztery klasy AA – najwyższa, A – wysoka, BB – dobra i B – zadowalająca.
Wszyscy fachowcy cenią bardzo przemysł kawowy w Kenii za świetną organizację i profesjonalizm, co buduje stabilną i niezawodną markę na rynku światowym. Kawa posiada pobudzający i orzeźwiający smak o znakomitej równowadze, wyraźny owocowo–winny aromat.

Azja - India Monsooned Malabar A

Historia kawy indyjskiej, podobnie jak kawy indonezyjskiej, sięga XVII w. Uprawiana jest w południowej części kraju w rejonach Bangalore, Malanar, Mysore i Nilgiri, gdzie panuje klimat zwrotnikowy o charakterze monsunowym.
Kawa obrabiana jest na sucho, poddawana jest tzw. procesowi „monsunowania” polega to na wystawieniu kawy na działanie południowo-zachodniego monsunu w czasie od maja do czerwca. Następnie kawa jest suszona i eksportowana. Cały proces trwa około 10 tygodni. Charakterystyczny posmak orzechowy.

Ameryka Środkowa - Honduras SHG

Honduras to kraj sąsiadujący z trzema krajami: Guatemalą, Nikaraguą i Salwadorem. To właśnie z Salwadoru zostały przywiezione do Hondurasu pierwsze sadzonki krzewów kawowych.
W Hondurasie uprawia się wyłącznie Coffee arabica, około 70 % przygotowuje się metodą mokrą a 30 % metodą suchą. Kawa ma zielononiebieską barwę o wydłużonym kształcie a określenie SHG to skrót Strictly High Grown Coffee.
Ziarna dzieli się na cztery typy w zależności od wysokości uprawianych plantacji: central standard (do 900 m n.p.m.), high grown (900 – 1200m n.p.m.), selecto (1200 – 1370m n.p.m.), selecto especial (powyżej 1370m n.p.m.)

Smak z wyczuwalną nutą orzechowo–kokosową, aromat – mocny, pełny, bardzo wyrazisty.