Palarnia kawy Coffee World PM: +48 698 435 970

Kawa ziarnista - facebook

POLUB NAS

Odkryć ulubioną kawę

Palarnia kawyW zamożnych polskich dworach do parzenia kawy zatrudniano specjalną kobietę zwaną kawiarką, obdarzoną nie tylko doświadczeniem i wiedzą, lecz także swoistym talentem. Do jej obowiązków należało nie tylko parzenie i przynoszenie jaśnie państwu kawy z grubą warstwą śmietanki jeszcze przed właściwym śniadaniem lub podawanie czarnej kawy po południu dla gości. Była to osoba, która miała także zadbać o najwyższą jakość serwowanego napoju. Z tego powodu kawiarka sama wybierała ziarna do kupienia, starannie je mieliła, dbała o świeżość przynoszonej przez służbę śmietanki i utrzymywała w czystości wszystkie utensylia niezbędne do zaparzania. Jej wysokie kwalifikacje i wyczucie smaku były często powodem do dumy dla pani domu, która mogła częstować gości znakomitą kawą.

Dzisiaj specjalistą od parzenia różnych rodzajów kawowych napojów jest tzw. barista - osoba, która przeszła odpowiednie szkolenie w tym zakresie. Jednak dobry barista zna nie tylko techniki parzenia kawy, musi także mieć odpowiednie doświadczenie, bo tylko praktyka czyni mistrza w tym zawodzie. Co może zaoferować barista smakoszom kawy?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów zaparzania i przyrządzania czarnego napoju, nie tylko ze względu na tradycje danego kraju czy regionu. Smak kawy różni się zasadniczo w zależności od sposobu i czasu parzenia, ale także od dodatków smakowych. Na całym świecie najczęściej łączy się kawę z mlekiem i cukrem w różnych proporcjach, ale bywają również kawy z innymi dodatkami. Warto znać podstawowe sposoby przyrządzania kaw oraz ich nazwy, zwłaszcza gdy wybieramy się w podróż za granicę. Czasem można bowiem zostać zaskoczonym przez baristę czy kelnera czymś zupełnie innym niż to, co się w swoim mniemaniu zamówiło.

Rodzaje kawy

Espresso - to najbardziej klasyczna kawa kojarząca się z Włochami. Jest to mocny napar zaparzany w ekspresie ciśnieniowym z małą ilością wody (50-70 ml). Można poznać go po kremowej piance na powierzni i intensywnym aromacie. Serwuje się go w niewielkich filiżankach. Taki napar Włosi nazywają po prostu caffé i często we włoskich barach nie można dostać nic innego. Jego odmianą są: espresso lungo (przedłużana kawa) z większą ilością wody; espresso ristretto (skrócona kawa) z mniejszą ilością wody oraz espresso macchiato - z odrobiną spienionego mleka, podawane klasycznie w malutkich filiżankach. W Polsce do espresso często podaje się też szklankę wody, która służy do przepłukania kubków smakowych przed wypiciem kawy lub po - aby w ustach nie pozostał mocny gorzkawy posmak.
Espresso jest podstawą do sporządzania wielu innych rodzajów kawowego napoju.

Cappuccino - legenda podaje, że zostało wymyślone przez mnichów z zakonu kapucynów. Jest to bardzo łagodna w smaku kawa składająca się w równych częściach z espresso, ciepłego mleka i mlecznej pianki. We Włoszech ten rodzaj napoju pija się wyłącznie rano do śniadania, jeszcze przed wyjściem z domu do pracy. Zamówienie cappuccino w późniejszej porze zazwyczaj wprawia Włochów w zdumienie, gdyż są oni przyzwyczajeni do picia przez cały dzień czarnego espresso w gwarnych barach o dużej rotacji klientów.
Klasyczne cappuccino podaje się porcelanowych pękatych filiżankach o większej pojemności (około 200 ml). Często powierzchnię napoju posypuje się kakao, startą czekoladą lub cynamonem.

Caffé latte jest po prostu kawą z mlekiem. Bazę stanowi pojedyncze lub podwójne espresso, rzadziej niewielka ilość kawy z ekspresu przelewowego. Dodajemy do niej mleko w proporcjach 2/3 mleka do 1/3 kawy. Latte serwuje się w wysokich naczyniach lub pękatych filiżankach. Jedynie Francuzi mają zwyczaj maczać w niej rogaliki podczas śniadania, dlatego może się zdarzyć, że we Francji podadzą zdumionym turystom latte w porcelanowej miseczce.

Latte macchiato - z włoskiego oznacza „poplamione mleko”. Do grubościennej wysokiej szklanki wlewa się spienione mleko, a następnie ostrożnie dolewa się gorące espresso. Dzięki różnicy temperatur otrzymuje się kawę o trzech warstwach: mleko, espresso i mleczna pianka na powierzchni. Do szklanki podaje się długą łyżeczkę. Jest to równie łagodna kawa, co cappuccino czy zwykłe latte i być może dlatego stała się ulubienicą Amerykanów.

Caffé coretto, czyli „skorygowane espresso” - jest to napój wymyślony przez Włochów, „korygowany” odrobiną ulubionego alkoholu jako dodatku smakowego. Serwuje się go w małych niskich szklaneczkach.
Caffé noisette wywodzi się ze Szwajcarii. Otrzymuje się ją, dodając do mocnego naparu kawy porcję lekko ubitej śmietany i skrapiając całość wiśniówką.

Melange - napój ten wymyślono w Austrii, a przyrządza się go na bazie przedłużonego espresso z dodatkiem gorącego mleka. Na środku filiżanki zdobi się kawę kleksem z mlecznej piany i posypuje utartą gorzką czekoladą.

Istnieje jeszcze wiele innych wariantów kawowego napoju, na przykład: caffé cortado - espresso z mlekiem skondensowanym; caffé frappe - kawa na zimno z dodatkiem pokruszonego lodu, syropów owocowych albo lodów podawana w wysokich szklankach; caffé con panna - podawane z bitą śmietaną; caffé americano - espresso z podwójną ilością wrzątku; mocha - espresso z mlekiem o smaku czekoladowym czy caffé romano - espresso ze świeżą skórką cytryny.
W zaciszu własnej kuchni, dysponując dobrej jakości ziarnem kawy arabiki, odpowiednimi dodatkami i wolnym czasem, każdy może bez pomocy baristy wypróbować, który rodzaj kawowego napoju stanie się tym ulubionym.