Palarnia kawy Coffee World PM: +48 698 435 970

Kawa ziarnista - facebook

POLUB NAS

Jesteś na diecie? Pij kawę zieloną

Kawa ziarnistaSmakosze kawy uwielbiają czarny napar za jego aromat, wytrawny smak oraz pobudzające właściwości palonych ziaren. W składzie chemicznym owoców kawowca znajduje się mnóstwo składników, między innymi: kofeina, woda, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, minerały (np. wapń, potas, magnez, fosfor), witaminy (np. z grupy B), białka, węglowodany, olejki eteryczne. Podczas wypalania ziarna zostają jednak pozbawione wielu cennych substancji, dlatego w ostatnich latach zielone ziarna kawy coraz częściej znajdują nabywców wśród ludzi promujących zdrowy tryb życia oraz... odchudzanie „z głową”.

Kawa zielona to nic innego jak po prostu kawa niewypalona. Zielone ziarna, które docierają do palarni wprost od plantatorów muszą najpierw zostać odpowiednio przygotowane, by nadawały się do przyrządzenia znanego wszystkim czarnego napoju. Profesjonalne palarnie mają jednak w swojej ofercie także niewypalone ziarna przeznaczone dla osób, które chcą uzupełnić swoją dietę o napar z zielonej kawy.

Niepalone ziarna charakteryzują się specyficznym cierpkim choć łagodnym smakiem, który jednak nie przeszkadza coraz większemu gronu wielbicieli zielonej kawy. Z badań przemysłu farmakologicznego i kosmetycznego wynika bowiem, że zielona kawa wspomaga proces odchudzania poprzez wzmożone spalanie tkanki tłuszczowej i polepszenie przemiany materii. Dla osób promujących zdrowy styl życia najlepsze będą oczywiście kawy organiczne uprawiane bez „chemii”, na bazie naturalnych nawozów.

Sklep z kawą

Świeża zielona kawa

Sklep z kawą

Pochodzenie: Ameryka
Rodzaj mielenia: drobno mielona


kup teraz

Zielone ziarna zawierają kwas chlorogenowy ACG, czyli substancję będącą polifenolem, która w połączeniu z kofeiną daje ciekawe efekty: ACG reguluje tempo przyswajania węglowodanów, wspiera detoksykację organizmu, działa jak antyoksydant (chroni przed wodnymi rodnikami), wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, przeciwdziała zmęczeniu i szybkiemu starzeniu się oraz pomaga w redukcji masy ciała (według włoskich badań z 2004 roku).

To właśnie rewelacje na temat odchudzających właściwości zielonej kawy wpłynęły na zwiększenie jej popularności. W odróżnieniu od tradycyjnych kawoszy amatorzy picia naparu z zielonych ziaren nie szukają w tym przyjemności, lecz traktują napój jak lekarstwo. Zielone ziarna, zwłaszcza pochodzące z dobrych plantacji, z całą pewnością są naturalnym źródłem wielu dobroczynnych substancji, ale jak każdy suplement diety wymagają umiaru podczas stosowania.

Napar z zielonych ziaren należy przygotować nieco inaczej niż tradycyjną kawę. Niepalone ziarna są bardziej elastyczne niż brązowe, dlatego zmielenie ich nie jest rzeczą łatwą, a używanie w tym celu zwykłego młynka może spowodować jego uszkodzenie. Najlepiej jest zatem skorzystać z oferty profesjonalnej palarni i zakupić gotową zmieloną kawę wysokiej jakości. Przygotowując napar z zielonej kawy, najczęściej zalewa się wrzątkiem dwie czubate łyżeczki proszku i zaparza około 10 minut. Taką porcję wypija się dwa razy dziennie pół godziny przed posiłkiem, można dodać do smaku miód lub kardamon. Inny sposób, który ma wielu zwolenników, to dodawanie zmielonych zielonych ziaren do zwykłej kawy (1/3 część porcji) i parzenie w ulubiony sposób.

Nasza palarnia kawy....

...może zaoferować Państwu niepalone ziarna z najlepszych plantacji, co daje pewność, że otrzymacie Państwo towar wysokiej jakości i w pełni naturalny.