Palarnia kawy Coffee World PM: +48 698 435 970

Kawa ziarnista - facebook

POLUB NAS

Perfekcyjna kawa? Tylko kawa świeżo palona!

Kawa świeżo palonaMiliony ludzi na świecie nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki aromatycznej, czarnej, świeżo palonej kawy, która rozbudza zmysły i dodaje energii. Wielbiciele tego napoju uwielbiają delektować się nią także o innych porach dniach, często w sposób niemal rytualny przygotowując napar dla siebie i przyjaciół.

W każdym kraju panują w tej materii uświetnione tradycją obyczaje. Jednak bez względu na ulubiony sposób parzenia kawy świeżo palonej miłośnicy czarnego napoju wiedzą, że na końcowy efekt ma wpływ wiele czynników: rodzaj kawowego krzewu, z którego pochodzą ziarna; położenie plantacji; rodzaj gleby; metody zbierania, przetwarzania i przechowywania ziaren; oraz palenie, mielenie i zaparzanie. Odpowiednia pieczołowitość i staranność na każdym z tych etapów gwarantuje zachwyt konsumentów.

Wybór palarni kawy

O ile zwykły klient nie ma wpływu na jakość uprawianych ziaren i musi zaufać w tej mierze plantatorom, o tyle na proces palenia ziaren kawy może już mieć pewien wpływ, dokonując wyboru palarni kawy, która zaoferuje produkt trafiający w jego indywidualny gust smakowy.

Koneserzy wiedzą, że przyrządzenie idealnego kawowego naparu jest prawdziwą sztuką. Z tego właśnie powodu kupują wyłącznie świeżo palone ziarna i samodzielnie mielą je, w zależności od sposobu przyrządzania kawy, na odpowiednią „grubość” drobinek.

Kawa świeżo palona

Kawa świeżo palona zachowuje bowiem pełnię swoich właściwości smakowych przez około cztery tygodnie od wypalenia, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania (mielona kawa wytrzymuje zaledwie dwa dni w szczelnym opakowaniu). Z tego powodu mieszanki ziaren leżakujące na sklepowych półkach całymi miesiącami nigdy nie będą odpowiadały jakością szlachetnym gatunkom świeżo palonych kaw. Zatem poszukiwania kawy idealnie trafiającej w gust należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej palarni, w której profesjonalni sprzedawcy pomogą wybrać dobry gatunek ziaren.

Sklep z kawą

Burundi AA

Sklep z kawą

Pochodzenie: Afryka
Rodzaj mielenia: wszystkie rodzaje


kup kawę teraz

To właśnie w palarniach zielone ziarna krzewu kawowca przybierają znany wszystkim wygląd. Podczas procesu wypalania uwalnia się ponad 800 olejków aromatycznych, a to właśnie one odpowiadają za smak i zapach naparu. Zazwyczaj świeże ziarna sprowadzane od plantatorów wypala się w temperaturze 180 - 240°C przez około 7 - 20 minut, jednak każda palarnia ma swoje własne techniki i sekretne receptury. Pod wpływem wysokiej temperatury ziarna ulegają zmianom fizycznym i chemicznym, które nadają kawie ostateczny smak.

Historia wypalania ziaren sięga aż XV wieku. W tamtych czasach w Turcji i Persji używano do tego celu rozgrzanych glinianych płyt. Dopiero w XVII wieku zastosowano pierwszą metalową palarkę z ręcznym mieszadłem, którą stawiano na ogniu.

W Europie kawę palono w patelniach i płytkich glinianych misach stawianych na piecach. Małe blaszane palarki do domowego użytku pojawiły się w XVIII wieku, a na skalę komercyjną ruszyła pierwsza palarnia kawy w roku 1790 w Nowym Jorku.

Współcześnie niewielu miłośników kawy decyduje się na domowe wypalanie ziaren, głównie ze względu na trudności z dostępem do profesjonalnego sprzętu. Rolę tę przejęły właśnie niewielkie palarnie, które nie oferują ziaren „produkowanych” masowo, lecz, dostosowując się do gustów swoich klientów, dostarczają kawę świeżą i wysokiej jakości. Na miejscu klient może także uzyskać informacje na temat sposobów mielenia i zaparzania kawy. 
Ale to już opowieść na zupełnie inny artykuł...